Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hovawart a výcvik

Hovawart je uznávaným psem k všestrannému použití, je povahově vyrovnaný, sebevědomý, ale také citlivý na zacházení.

Založením je to vyrovnaný a dobromyslný pes. Má dobré obranářské vlastnosti i bojovnost, je sebejistý a dobře zatížitelný, zvládá dobře stresové situace.Po zlém, s tvrdostí a hrubostí s hovawartem nezmůžete nic. S vlídností, laskavostí, vyrovnaností, přátelstvím, ale samozřejmě s důsledností můžete dojít daleko. p1410967-01.jpg


Hovawart je plemeno psů, které později vyspívá. S výcvikem a především s výchovou je nutné začít hned ve štěněčím věku. Rozdíl ve výcviku štěněte a dospělého psa je jen v míře zatížení. I u štěněte musí být výcvik důsledný, i u dospělého psa musí být výcvik zajímavý a zábavný. Odměnou bude temperamentní a radostné provádění výkonů.

 

Zcela ojedinělá vazba na rodinu, ve které žije, z něj dělá vynikajícího a milého společníka, který by za svoji „smečku položil život“, aby ji ochránil.

Je velmi povahově vyrovnaný, ale také citlivý na zacházení. Svého pána respektuje na základě vlídné důslednosti, nikoliv hrubosti a přílišné tvrdosti.

Vzhledem ke své povaze je hovawart schopen jakéhokoliv výcviku. Je však třeba respektovat    jeho povahové zvláštnosti a potom jsou  výsledky přímo překvapující. Rozhodně se  hovawart nehodí do rukou egoistického,  tvrdého výcvikáře a ani eventuální rady těchto      typů výcvikářů na místních kynologických  cvičištích nelze doporučit – spíše před nimi  varovat.

 Základním činitelem úspěchu, více jak u  kteréhokoliv jiného plemene, je navázání co  nejužšího, přátelského kontaktu se psem a to  ihned v počátcích. To vyžaduje laskavost,  sebeovládání, vyrovnanost, ale i důslednost.

Dále je třeba brát v úvahu, že hovawart je plemeno psů, které později vyspívá a podle toho p1310666-1-01.jpg přizpůsobit postup výcviku. Pokud chceme ve  výcviku něčeho dosáhnout, je ovšem nutné  začít hned se štěnětem. Rozdíl ve výcviku  štěněte a dospělého psa je jen v míře zatížení. I  u štěněte musí být výcvik důsledný, i u  dospělého psa musí být výcvik koncipován tak,  aby psa bavil.

 Odměnou bude temperamentní a radostné  provádění výkonů.

 Hovawart má zcela mimořádně vyvinuté vlohy  pro pachové práce. V této disciplíně můžeme začít hned s malým štěnětem a rychle postupovat ke skvělým výkonům.

O velmi snadné ovladatelnosti byla již zmínka. Poněkud specifický přístup je však nutno volit při sportovním nácviku obrany vzhledem ke vrozeným povahovým vlastnostem hovawartů, především jejich nekompromisnímu obrannému pudu a většinou menšímu pudu kořistnickému.

Hovawarta lze připravit jako kvalitního služebního psa (řada psů má v ČR složenou zkoušku  všestranného výcviku, v SRN je využíván policií),  výborně lze jeho vrozené vlohy rozvíjet výcvikem  záchranářským. Stopování, prohledávání i  rozlehlých prostorů, vyhledávání vdsc_182-01.jpg troskách, v  lavinách i na vodě dělá hovawart pozoruhodně  ochotně a rád.

 Usilováním o pracovní výkonnost se podařilo  vytvořit psa, který je snadno cvičitelný, má  vynikající paměť, je značně pohyblivý a  vytrvalý.

V dnešní době existuje široká škála zkušebních řádů a zkoušek, takže každý, kdo chce svého psa zaměstnat, má velkou možnost si vybrat podle toho, co se mu líbí i podle toho, na co by se jeho pes povahově hodil. Není třeba, aby se všichni museli věnovat jen tomu samému druhu výcviku či činnosti.

Plemeno hovawart je plemeno dle standardu pracovní, což znamená, že pro tituly Šampion ČR nebo Interšampion je třeba mimo výstavních úspěchů získat i tzv. certifikát složením určitých zkoušek. Tento certifikát zároveň opravňuje psa na výstavě ke vstupu do třídy pracovní.