Jdi na obsah Jdi na menu
 


pořídili jsme si štěňátko

Možná jste to už někdy dřív zažili? Kňučící uzlíček ve vašem bytě, dožadující se pozornosti - hlavně v noci. Když už si konečně štěňátko zvykne a můžete se v klidu vyspat, najdete rozkousané boty, či roztrhané utěrky. Loužičky a hromádky všude po bytě nepočítaje. Venku se vám na vodítku všemožně zmítá, je ochotné odejít prakticky s kýmkoli. A o nějakém sedni lehni si necháváte jen zdát.

 

 Pokud se na pořízení štěňátka teprve chystáte nebo ho máte krátce, mám tu pro vás pár rad a triků, jak ze štěňátka vychovat poslušného pejska. Samozřejmě záleží, k jakým účelům si pejska pořizujete. Pokud to má být čistě společenské plemeno, pak budete ve výchově postupovat jinak, než u plemene, určeného např. k hlídání objektů. Nicméně v prvních několika měsících se na většinu štěňátek vztahují téměř stejná pravidla výchovy.

 

Co vše potřebuje štěně 

Váš pejsek prospí až 16 hodin denně. Je tedy logické, že pelíšek představuje velice důležitou součást jeho výbavy. Jelikož má štěně tendenci trhat a cupovat věci, pro začátek mu postačí starší složená deka. Později mu můžete koupit pohodlný pelech ve specializovaném obchodě pro zvířata. Nezapomeňte, že jej budete často prát a čistit, nevybírejte jej tedy pouze očima! Proutěné koše či polštáře z umělé kožešiny sice vypadají hezky, ale na údržbu moc praktické nejsou. Do psí boudy se hodí teplá deka nebo výstelka ze slámy (dobře izoluje a lze ji snadno vyměňovat). Pes má mít dvě misky – jednu na krmivo a druhou na vodu. Vhodným materiálem je plast, kov nebo kamenina (ne sklo a keramika). Obojek a vodítko jsou otázkou bezpečnosti Vašeho psa i Vašeho okolí. Pro štěně je vhodný jednoduchý kožený obojek podšitý měkkou plstí a lehké vodítko. Když povyroste, vyměníte je za odpovídající typ. I ten nejpřátelštější pes má mít svůj náhubek. Využijete jej při cestování MHD nebo při nepříjemném zákroku u veterináře. Náhubek nesmí nikde tlačit nebo odírat. Pravidelná hygiena prospívá zdraví i vzhledu Vašeho psa. Do základní kosmetické výbavy patří: kleštičky na zkracování drápků, ušní tampony, vatové tampony na čištění očí, pinzeta na odstraňování klíšťat, kartáč nebo hřeben podle typu srsti, speciální psí šampon atd. Některá plemena potřebují pro dokonalý vzhled zvláštní úpravu a péči. V této oblasti Vám nejlépe poradí zkušený chovatel. Hra je pro štěně nesmírně důležitá. Umožňuje mu vybít si energii a vyzkoušet si situace, s kterými se setká v reálném životě. Pejskovi dejte dostatek hraček. Vhodné jsou ale pouze ty, jež jsou určené přímo pro psy – gumové či plyšové dětské hračky jsou pro štěně nebezpečné.

 

 

 První noc a krmení

 Počítejte s tím, že prvních pár dnů po příchodu štěněte k vám domů, vás čekají náročnější dny. Často chovatelé doporučují vzít si na 14 dní dovolenou. V noci se moc nevyspíte. Bude třeba štěňátko učit čistotě, což předpokládá velmi časté venčení. A pro štěně je to také velmi náročné. Je odtrženo od matky a zároveň i ze známého prostředí, od známých lidí. Tím, že s ním v prvních dnech budete nepřetržitě, pomůžete mu rychleji si zvyknout na prostředí i na vás. Na noc mu nachystejte nejlépe lepenkovou krabici. Nevadí, když ji ožužlá, je bezpečná a teplá od spodu. Nechoďte ho uklidňovat. Pokud to uděláte, bude kňučet tak dlouho, dokud zase nepřijdete.

 

 Do 12ti týdnů věku štěně potřebuje 4 porce za den. Od 3 měsíců 3x denně. V šesti měsících 2x denně a od zhruba jednoho roku mu postačí 1 dávka jídla denně. Mladého psa nepřekrmujte. Pokud by měl silnou nadváhu, kosti by se špatně vyvíjely.

 

 Naučte štěně nechat si vzít krmení. Postup je jednoduchý. Podejte štěněti jídelní misku, ale před tím mu nabídněte pár pamlsků z ruky. Teprve potom mu dejte jídlo. Štěně se naučí respektovat vaši vůli v každé situaci a zároveň pochopí, že z vaší ruky dostane speciální dobroty. Pokud štěně vrčí a protestuje, potrestejte ho zatřesením nebo plácnutím a doprovoďte rozzlobeným hlasem. Když vrčet přestane, pochvalte ho a dejte mu pamlsek z ruky.

 

 Naučte děti, že psí lože je nedotknutelné. Pes potřebuje mít místo, kde se cítí opravdu bezpečně. Když ve svém pelechu odpočívá, děti by ho neměly v žádném případě rušit, budit, či dokonce vytahovat.

 

 Jak naučit psa čistotě?

 

Tuto problematiku popisiji na jiném místě jak naučit štěně čistotě

 

 

 Autorita

 

 Pes je smečkové zvíře. Potřebuje, abyste byli vůdcem. Proto je důležité, hned od štěněcího věku, vaši autoritu posilovat. Nesmíte psa pouštět před sebe, dávat mu v čemkoli přednost a nesmí se vám postavit tváří v tvář. Připadá vám to ?nelidské?? Pes není člověk a je mu dobře a bezpečně právě v takovéto smečkové hierarchii. Zároveň vám to i usnadní výcvik. Pes vás bude poslouchat z lásky a přirozeného respektu vůči vám. Pokud pejska necháte, aby občas nad vámi měl navrch?, může se stát, že až bude starší a větší, bude odmítat poslušnost. Věřte, že není lehké si pak svoji autoritu vybojovat zpět. Stojí to pak mnohem víc úsilí a často vyšší míru trestů.

 

 Autoritu posilujte jednak důsledným trváním na pravidlech. Např. v noci má své místo, ze dveří odchází první pán apod. Nepleťte si psa s dítětem. Dítě potřebuje umět prosadit svou?. Pes vás musí na slovo poslechnout. Je to důležité pro zdraví vašeho miláčka i jeho okolí.

 

 Komunikace a kárání

 

 S pejskem je dobré často mluvit. Má to hned několik výhod. Rychleji pochopí, co některými slovy a větami myslíte. Dosáhnete většího porozumění a spolupráce. Posilujete vzájemné vztahy a přátelství.

 

 Kárání a pochvalu je nutné zdůraznit a odlišit i tónem řeči. Pokud káráte, vždy použijte, krom určitých slov (fuj, pusť, nesmíš?), ostřejší tón. Když pes neposlechne, zatřeste s ním nebo ho plácněte a pokárejte ho silněji. Bití není nutné. Nepřiměřené bití způsobí, že se pes přestane trestů bát a stane se příliš tvrdým.

 

 Malé štěně uchopte za krkem a silně jím zatřeste. Zároveň ho pokárejte rozzlobeným hlasem. Takto svá mláďata peskují i jejich matky. Psa trestejte ihned po činu. Jinak už si nebude pamatovat za co to bylo. A mohl by získat dojem, že můžete kdykoliv přijít a trestat a bál by se vás.

 

 Už od malička psa přivykejte jiným zvířatům, lidem, prostředí. Voďte ho do parku, na návštěvy, ke škole?. Více v článku   socializace - co toje?

                                                                           <= zpět

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář